Tisdag 22 maj 2018

Vinstpengar till skogsägare

Södras stämma beslutade om 602 miljoner kronor i vinstdelning till medlemmarna.

– Södra står starkt i en föränderlig värld och har en stabil grund i den sammanhållning och framtidstro som finns i vår förening, säger Lena Ek som omvaldes som styrelsens ordförande.

– Våra medlemmars växande skogar gör klimatnytta i samhället. Växande skog minskar koldioxiden i luften och i vår industri vidareförädlar vi fibrer och skapar produkter som ersätter oljebaserade varor. En genomsnittlig Södra-skogsgård klimatkompenserar för 40 svenskar varje år, säger hon.

Stämman beslutade också om en vinstdelning på 602 miljoner kronor till medlemmarna, vilket motsvarar 64 procent av resultatet före skatt.

  • Detta är en nyhetsartikel. Det betyder att den berättar något just nu. Se datum för publicering ovan artikeln. Vid nyhetshändelser kan händelseutvecklingen förändras efter att artikeln publicerats.
  • Det medieetiska systemet