Tisdag 3 oktober 2023

Brunnet flerbostadshus kommer rivas

Foto: Fredrik Andersson
Foto: Fredrik Andersson

Flerbostadshuset som brann i januari i Nossebro kommer inte byggas upp. Kommunfullmäktige i Essunga kommun ger istället klartecken för nybyggnation.

På trettondedagen brann ett flerbostadshus på Spannmålsgatan i Nossebro. Tanken var först att åter bygga upp huset.

Kommunägda Essungabostäder har föreslagit kommunen att riva huset. Kommunfullmäktige godkänner att så sker och att ett nytt hus byggs upp inom fem år.

  • Detta är en nyhetsartikel. Det betyder att den berättar något just nu. Se datum för publicering ovan artikeln. Vid nyhetshändelser kan händelseutvecklingen förändras efter att artikeln publicerats.
  • Det medieetiska systemet
Läs mer
Senaste nyheterna
Tores gamla mack blir byggnadsminne Kläder för små och stora Dyr fjärrvärme i Falköping och Grästorp Ingen ersättning för skador nära skyddad skog Gör dig redo för höst och vinter! Gör sig redo med nya tomter Litterära herrgården väcktes ur glömskan Så tar sig ditt barn säkert till skolan själv Världsläget styr även modet Katja föreläser om självskadebeteende och ätstörningar