Max Friberg, från Skövde, är återigen uttagen i landslaget. Den här gången blir det spel i Beijer Hockey Games.
Förbundskapten Johan Garpenlöv tog på måndagseftermiddagen ut truppen till Beijer Hockey Games i Malmö arena – Frölundas Max Friberg är en av de kallade.
– För mig är det väldigt stort. Det är hård konkurrens och inget jag förväntade mig, men dom var nöjda med mig efter förra turneringen. Man får en självförtroendeboost av att bli uttagen i landslaget, säger 28-åringen på Frölundas webbplats.
Ytterligare två spelare med Frölundabakgrund fick Johan Garpenlövs förtroende: målvakten Lasse Johansson och backen Emil Djuse.
Beijer Hockey Games spelas torsdag till söndag i nästa vecka, där Tjeckien, Ryssland och Finland står för motståndet.