Fredag 20 september 2019

Nytt samarbete för Skolstaden Skara

Kristian Wejshag huvudman för Olinsgymnasiet, Yvonne Kjell förvaltningschef Naturbruksförvaltningen Västra Götalandsregionen, Petra Björk samordningsrektor på Katedralskolan och Gustaf Olsson kommundirektör.
Kristian Wejshag huvudman för Olinsgymnasiet, Yvonne Kjell förvaltningschef Naturbruksförvaltningen Västra Götalandsregionen, Petra Björk samordningsrektor på Katedralskolan och Gustaf Olsson kommundirektör.

Skara kommun, Västra Götalandsregionen och Olinsgymnasiet har undertecknat en avsiktsförklaring att gemensamt stärka Skara som ”Skolstaden”.
En effekt kan bli att privata Olinsgymnasiet hyr in sig på kommunens Katedralskolan.

I Skara kommun finns flera gymnasieskolor. Utöver kommunala Katedralskolan finns det privata Olinsgymnasiet. Dessutom två naturbruksskolor vid Uddetorp och Axevalla travbana, som regionen driver.

I en gemensam avsiktsförklaring är de tre ägarna överens om att i framtiden samarbeta istället för att konkurrera.

– Det är få kommuner som kan stoltsera med den bredd som vi i Skara erbjuder. Nu vill vi öka vårt samarbete, men exakt vad ska vi gemensamt komma fram till. Jag ser att vi tre huvudmän tillsammans kan gynna våra elever och invånare för att nå en högre måluppfyllelse, säger Skaras kommundirektör Gustaf Olsson.

En effekt av samarbetet är att Olinsgymnasiet kan hyra lokaler på Katedralskolan i Skara. Inför hösten utlovas att samarbetet ska konkretiseras.

– Vi har haft en långsiktig plan att samverka mer med de kommuner där vi har skolor, så när frågan kom från Skara kommun var det självklart att bli en del av erbjudandet. Vi kan nu bredda utbudet för våra elever, öka kvaliteten och på det sättet ge fler möjlighet till vidare studier, säger Yvonne Kjell, förvaltningschef Naturbruksförvaltningen i Västra Götalandsregionen.

  • Detta är en nyhetsartikel. Det betyder att den berättar något just nu. Se datum för publicering ovan artikeln. Vid nyhetshändelser kan händelseutvecklingen förändras efter att artikeln publicerats.
  • Det medieetiska systemet
Läs mer