Lördag 23 oktober 2021

Den här artikeln är låst.

För att läsa PLUS-artiklar behöver du vara prenumerant och inloggad.
Genom att skapa ett gratis konto nu får du möjlighet att läsa PLUS-artiklar i 5 veckor.
Om du redan har är prenumerant behöver du bara logga in.

Vill du läsa PLUS-artiklar i 5 veckor?

Prova PLUS gratis

Är du redan prenumerant?

Logga in

Storsatsning på unga i Götene ryttarklubb

Ridskolechefen Jenny Nylund och Götene ryttarklubbs ordförande Tina Hägnander ser fram emot klubbens nybygge. Dagens container ska ersättas av en ny byggnad med förråd och käpphäststall som dockas på den befintliga byggnaden.
Ridskolechefen Jenny Nylund och Götene ryttarklubbs ordförande Tina Hägnander ser fram emot klubbens nybygge. Dagens container ska ersättas av en ny byggnad med förråd och käpphäststall som dockas på den befintliga byggnaden.

Med ett bidrag på nästan en halv miljon kronor gör Götene ryttarklubb en storsatsning mot de yngsta hästvännerna. Bland annat ska det byggas ett käpphäststall.