Fem fackliga organisationer i Tidaholms kommun kritiserar barn- och utbildningsnämndens beslut i december. Beslutet får allvarliga personalkonsekvenser, menar organisationerna.
Budgetbeslutet innebär att skolan i Fröjered blir kvar.
När barn- och utbildningsnämnden i Tidaholm i mitten av december beslöt om förskolornas och skolornas budget för år 2020, så stoppade den politiska oppositionen förslaget att lägga ner skolan i Fröjered. I kommunledningens budgetförslag ingick detta, vilket stöddes av Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.
Men en samlad opposition stödde istället ett motyrkande från nämndens vice ordförande Krister Rohman (KD) som innebär att skolan i Fröjered ska vara kvar. Utöver Kristdemokraterna stödde Moderaterna, Centerpartiet och Miljöpartiet förslaget, som vann med röstsiffrorna 6 röster mot 5.
En konsekvens av oenigheten om skolans framtid i Fröjered, blev också att Miljöpartiet lämnade det tidigare valtekniska samarbetet i kommunledningen med Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.
Nu protesterar fem fackliga organisationer mot nämndens beslut, uppger Västgöta-Bladet.
Det är Lärarförbundet, Lärarnas Riksförbund, Skolledarna, Vision och Kommunal som i en gemensam skrivelse menar att besluten får allvarliga konsekvenser för personalens arbetsmiljö. Förbunden är kritiska mot att politikerna tar beslut om budgeten utan konsekvensanalys eller verksamhetsplan.
…
Läs mer: