Labbås Cruisers lämnade in sin ansökan till Länsstyrelsen för sent och nu är årets cruising hotad, rapporterar Västgötabladet.
Cruisingen skulle arrangeras den 4 maj, men eftersom ansökan lämnades in för sent är det inte säkert att den blir av.
– Tidigare var det två månader innan, men det är ändrat till fyra månader och det hade vi missat. Fyra månader i förväg kan tyckas vara lite väl långt i förväg för att söka tillstånd för ett evenemang, säger Labbås Cruisers ordförande Mikael Lundquist till Västgötabladet.
Han hoppas dock att den ska bli av ändå.
– Vi har lämnat in en överklagan och både Tidaholms kommun och polisen står bakom oss. Det enda vi kan göra är att invänta beskedet om överklagan går igenom. Jag tror att vi får besked inom en till två veckor, säger Lundquist.